ANA SAYFA HAKKIMIZDA+ EĞİTİM+ DANIŞMANLIK+ BLOG İLETİŞİM
10 11 2021

Basit O Kadar Da Basit Mi?

YAZAR: Gizem GENÇ ÇAĞLA

Aslında bir şeyi basitleştirmek ya da basit tutmak karmaşıklaştırmaktan çok daha zor ama büyüdükçe basit düşünmeyi ve dolambaçsız bakış açısını kaybediyoruz. Bunca yıldır öğrendiklerimiz, yaşadıklarımız ister istemez bizi kompleks dünyada karmaşanın içine itiyor.

OKU
04 11 2021

Teknoloji Dönüşümü Projeleri, Tahminleme ve Belirsizlikler

YAZAR: Engin DENİZ

Dönüşüm programları, özellikle BT sektörünün karşılaştığı, maliyeti yüksek ve zorunlu ihtiyaçlarından belki de en önemlilerinden birisidir. Öyle ki, dönüşüm aynı zamanda değişimi de içeriyorsa belirsizlikler artabilir ve tahmin yapmak zorlaşabilir.

OKU
07 10 2021

Nasıl Başa Çıkalım Bu Uzaktan Çalışma İle

YAZAR: Fatoş ALİKILIÇ

2011 yılında vizyona giren Salgın filmini izlediğimizde başımıza aynı hikayenin gelebileceğini, böylesi bir virüs ile mücadele edeceğimizi hayal bile edemiyorduk sanırım.Ya da izlediğimiz yabancı dizilerde evden çalışan insanları izlediğimizde bir çoğumuz belki imrenerek ve asla bu çalışma şekline sahip olamayacağımızı düşünerek kaptırırdık kendimizi dizilerin/filmlerin akışına.

OKU
05 10 2021

Proje Yönetimine Kısa Bir Bakış

YAZAR: Engin DENİZ

Proje yönetim standardına yön veren PMI’ın PMBOK7 versiyonu büyük değişimlerle -beklentilerden farklı bir güncelleme ile- hayatımıza girdi. Naçizane fikrim yeni açılımın en büyük değişimi tahmine dayalı (predictive) yaklaşımının dominant olduğu o alışılagelmiş süreçler özelindeki metodolojiden daha esnek bir yapıya işaret ediyor olması.

OKU
29 09 2021

Yeni Scrum Master Kim?

YAZAR: Gizem GENÇ ÇAĞLA

Tüm hikayeler şöyle başlar; ya bir insan yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir”. Bu hikaye şehre yeni gelen biriyle ilgili. Biraz başa sararsak şirket olarak Agile dönüşümü gerçekleştirdiğimizde, yeni bir ekip kurulduğunda, mevcut Scrum Master işten ayrıldığında ya da artık bu rolü yapmak istemediğinde (ki bu kısmı ayrı biz yazıda tartışmak istiyorum) yapılacak ilk şey yeni bir Master adayı aramak oluyor.

OKU
26 09 2021

Organizasyonel Agile (Çevik) Dönüşümün İlk Adımları

YAZAR: Fatoş ALİKILIÇ

Sizlere klasik her yerden bulacağınız, Çevik yaklaşımın temellerinden, Çevik Manifesto, İlke ve Yöntemler hakkında bilgiler vermeyeceğim. Belki de olaya direkt deneyimlerimle başlamam gerekiyor. Ancak yine de ülkemiz için yeni sayılabilecek bu süreç için bazı önemli tanımlar ve rolleri paylaşmakta fayda olabilir düşünüyorum.

OKU
05 09 2021

Sıfır-Bir-Birden Fazla

YAZAR: Engin DENİZ

İş listesi yönetimi önemli bir konu. Özellikle içerik ve bağlam açısından olgunluk gerektiren bir çok nokta var. Buna ek olarak iş listesi içerisindeki talepler bazen tek lokmada yutulamayacak kadar büyük, kompleks, belirsiz ve/veya değişken olabilir. Bir çok farklı teknik ile bu lokmaları küçültmeye ama küçültürken de her bir lokmadan bir kazanım sağlamaya çalışıyoruz.

OKU
04 09 2021

Pasta Dilimleri

YAZAR: Engin DENİZ

Yaş pastaları çok sevmem ama tatlı ile aram çok iyidir. Harari’nin Sapiens kitabında insanların neden karbonhidrat ve şeker sevdiği ile ilgili güzel bir açıklaması var ama o konuya girmek istemiyorum. Yıllar önce tattığım güzel bir pastayı geçen günlerde yine deneyimleme şansı buldum. Taze çilekli, biraz çikolatalı, krem şantisiz, az yağlı kremasıyla bir “ekler pastaydı” bu.

OKU
01 08 2021

Paydaşlara “Hayır” Demek için 5 İpucu

YAZAR: Gizem GENÇ ÇAĞLA

Haklısınız, “Hayır” demek zor! Özellikle de kıdemli, iddialı bir paydaşla karşı karşıya olduğumuzda. Bu güçlü profilleri karşınıza almak istemeyebilir ya da bir karşıt olarak değil de, yapabilecek bir tavrı olan ve yardım etmek isteyen biri olarak görülmek isteyebilirsiniz.

OKU
01 07 2021

Uzaktan Çalışan Ekiplerin Moralini Arttırmanın 6 Yolu

YAZAR: Gizem GENÇ ÇAĞLA

Pandemi yüzünden korku, endişe, halsizlik, isteksizlik sisleri insanların arasına sızmış durumda. Bu yüzden de online toplantılarda (zoom, teams, skype gibi) enerji seviyesi düşmüş, daha az gülümseyen ekip arkadaşlarına daha sık rastlamaya başladık. Sanırım bu durum hepimizin kucağına “Motivasyonu Düşük Ekipler” olarak çalınıyordur. Özellikle bu dönemde liderler ekibin motivasyonunu arttırmak konusunda bir baskı hissediyor.

OKU
23 02 2021

Hizmetkar Liderlik

YAZAR: Engin DENİZ

Liderlik yaklaşımındaki değişim yolcuğu. Geleneksel liderlik yaklaşımında hissedarlar en öncelikle ele alınması gereken topluluktur. Öyle ki nihai misyon ve hedeflerinde tatmin edilmeleri hatta beklentilerinin de üzerine çıkılması gerekmektedir. Hissedarlar mutlu olduğu durumda daha fazla yatırım yapacaklar ve şirketin müşterilerine daha iyi bakmasını sağlayacaklardır. Ve müşteriler mutlu olursa, şirket para kazanır ve bu döngü çalışanların beklentilerinin karşılanmasıyla son bulur. Mutlu son!

OKU
17 02 2021

Agile Dünyada Sponsorun Yeri

YAZAR: Gizem GENÇ ÇAĞLA

Sponsor genel stratejik yönü sağlayan ve proje için finansmanı / bütçeyi kontrol eden, genel hatları ile projeyi destekleyen ve sonuçlarını kuruma bildiren roldür...

OKU
16 02 2021

İş Değeri Önermesi

YAZAR: Engin DENİZ

Projenizin/ürününüzün sonunda veya düzenli aralıklarla nasıl teslim edildiği, işletmeye veya proje sahibinize nasıl yardımcı olacağı iş değeri olarak kabul edilir. Çünkü siz müşteriler/son tüketiciler tarafından kullanılabilecek bir şey sunana kadar işiniz projenizden hiçbir değer elde edemeyebilir.

OKU
16 02 2021

Bir Scrum Master Serüveni

YAZAR: Gizem GENÇ ÇAĞLA

Bu zamana dek yerli yabancı bir çok kaynakta Scrum Master (SM)’in rol & sorumluluklarını ve kullandığı şapkaları okuduk. Peki nereden gelir nereye gider bu Scrum Master?

OKU
15 09 2019

Yalın Evin Orjinali (House of Lean)

YAZAR: Dinçer ÖZTURAN

Yalın Ev konusunu çalışırken en sonn 2013 yılında bundan 6 yıl önce eğitimlerimiz için modellemiştik. O zaman internetteki tek House of Lean görseli aşağıdaki idi, gösterimi de içeriği de gayet netti.

OKU
26 06 2015

Scrum ve Time Sheet

YAZAR: Dinçer ÖZTURAN

Scrum uygulayan ve harcanan efor üzerinden faturalama yapan yazılım şirketleri için zaman çizelgesi doldurtmaktan başka bir çıkış yolu var mı? Yoksa zaman çizelgesinden kurtuluş yok mu?

OKU

İletişim

+90 545 597 2032
 info@projera.com

Adres

Küçükbakkalköy Mah.
Selvili Sok. No: 4/48
Ataşehir İstanbul Türkiye
PROJERA © 2021 Tüm hakları saklıdır.