ANA SAYFA HAKKIMIZDA+ EĞİTİM+ DANIŞMANLIK+ BLOG İLETİŞİM

YAZAR

Engin DENİZ

ETİKETLER

#ProductOwner #PO #ÜrünSahibi #BacklogManagement #UserStory #KullanıcıHikayesi #Splitting #İşParçalama #Agile #AgileCoaching #ÇevikKoçluk

Sıfır-Bir-Birden Fazla

İş listesi yönetimi önemli bir konu. Özellikle içerik ve bağlam açısından olgunluk gerektiren bir çok nokta var. Buna ek olarak iş listesi içerisindeki talepler bazen tek lokmada yutulamayacak kadar büyük, kompleks, belirsiz ve/veya değişken olabilir. Bir çok farklı teknik ile bu lokmaları küçültmeye ama küçültürken de her bir lokmadan bir kazanım sağlamaya çalışıyoruz.

Diğer bir deyişle dikey bölme ile büyük bir pasta yerine pasta dilimlerini oluşturuyoruz.

Her bir dilimden uçtan uca bir müşteri deneyimi sağlamak, aralıklı teslimat ile deneysellik sayımızı arttırmak ve en çok arzu edilen değere daha çabuk ulaşmak çoğu zaman o kadar da kolay olmuyor.

Mark J. Balbes’in önerdiği alternatif yöntem ile dikey bölme çalışmalarında özellikle ürün sahiplerine farklı bir bakış açısı sağlayacağını düşünüyorum. Temel olarak 3 kural uygulanıyor ve şu soruları soruyoruz.

 • Hiç bir şeyle ilgilenemiyorsak ne olabilir? (SIFIR)
 • Tek bir şeyle ilgilenirsek neler olabilir? (BİR)
 • Birden çok şeyle ilgilenirsek neler olabilir? (BİRDEN FAZLA)

Bir örnek üzerinden ilerlemek daha iyi olacak. Varsayalım ki bir Dijital Kütüphane uygulaması talep ediliyor. Ürün sahibi olarak rol/persona kimdir? baktınız; müşteriler (kütüphaneden ödünç alacaklar), kütüphaneci ve sistem yöneticileri olarak belirlediniz diyelim. Burada en değerli olarak müşterileri ele alalım ilk etapta. Ama hala içerik büyük bir küme. Müşteriler içerisinde çocuklar, gençler, yetişkinler vs.. var. Kümeyi daraltmak adına gençlerden başlayalım zira en büyük müşteri grubumuz onlar. Müşteriler uygulamadan kitap, müzik, dergi vs bir çok ödünç alabilir. Ve gençlerde en büyük talep müzik olduğunu varsayalım. İşte ilk kullanıcı hikayesi geliyor.

Bir genç olarak, normalde ulaşamayacağım müziğin keyfini çıkarabilmek için dijital müzik ödünç almak istiyorum. Kabul kriterlerimiz:

 • Given: Dijital Kütüphane Online
 • When: Bir şarkı arattığımda ve dinlemek için seçtiğimde
 • Then: Şarkı çalmaya başlar.

Ürün yöneticisi olarak takımdan ilk geri bildirimi almak istedik diyelim. Telefon açtığımızı veya refinement aşamasında geliştirme takıma sunduğumuzu varsayalım.

Geliştirme takımı daha önce benzer bir server yapmadıklarını ve canlı ortama taşımadıklarını, kullanıcıları nasıl sisteme alacaklarını, bilgi güvenliğini nasıl sağlamaları gerektiğini, şarkı seçiminin nasıl yapılacağını, muhtemelen bir katalog sistemi olursa kataloğu nasıl yükleyeceklerini, streaming’i nasıl yapacaklarını bilmediklerini iletti. Sonuç olarak daha küçük parçalara ihtiyaçları var. Sıfır-Bir-Birden Fazla yaklaşımını uygulama zamanı. Müşterileri (gençleri) düşünelim ve şarkıları ele alalım.

 • Sıfır şarkı olsaydı, bir şarkı olsaydı, birden fazla şarkı olsaydı ne olurdu?
 • Bir müşteri online, sıfır müşteri online ve birden fazla müşteri online olsaydı ne olurdu?

Sıfır şarkı (boş bir katalog), bir müşteri ve online olduğunu düşünelim. Zira sıfır şarkı ve sıfır müşteri bir değer üretmeyecek. Ve işte ilk dikey parça geliyor.

Kullanıcı Hikayesi 1.parça:

Bir müşteri olarak (tek çocuk), sistemde şarkı olmadığını (sıfır şarkı) bilmek isterim böylece şarkı almak için zamanımı boşa harcamam. Kabul kriterim de:

 • Given: Dijital Kütüphane Online
 • When: İçerik yok (sıfır şarkı)
 • Then: Sistemden mesaj görebilirim (teklifler gibi)

Geliştirme takımı bu ilk parça için mutlu. Sıfır şarkı olduğundan streaming veya güvenlik derdi yok. Server kurulabilir ve tek kullanıcı üzerinden sistemi aktive edebilir. Doğrulama ve kayıt süreci ile ilgili kullanıcı hikayelerinin henüz oluşmadığı ve uygulamayı her yükleyen herkesin sisteme giriş yapabildini varsayalım. Artık yavaş yavaş Sıfır’dan Bir’e geçebiliriz. Şarkı sayısını Bir yapalım ve işte yeni bir kullanıcı hikayesi geliyor.

Kullanıcı Hikayesi 2.parça:

Bir müşteri olarak (tek çocuk), dijital kütüphaneden (sistem) bir şarkı (içerik) dinleyebilirim. Kabul kriterim de:

 • Given: Dijital Kütüphane Online ve İçerikte teklif edilebilecek 1 şarkı var ve tek kayıtlı kullanıcıyım.
 • When: Sistemde teklif edilen tek şarkıyı gördüm ve dinlemek için seçtim.
 • Then: Sistemden şarkıyı dinleyebiliyorum.

Bu esnada geliştirme takımı tek şarkı üzerinden streaming’e, şarkıların dijital haklarına ve güvenlik ihtiyaçlarına odaklanabilir. Artık yavaş yavaş şarkı sayısını Birden Fazla’ya çıkarabiliriz.

Kullanıcı Hikayesi 3.parça:

Bir müşteri olarak (tek çocuk), normalde ulaşamayacağım müziğin keyfini çıkarabilmek için birden fazla dijital müzik ödünç almak istiyorum. Kabul kriterim:

 • Given: Dijital Kütüphane Online ve İçerikte teklif edilebilecek birden fazla şarkı var ve tek kayıtlı kullanıcıyım.
 • When: Sistemde teklif edilen şarkıları alfabetik olarak gördüm ve bir tanesini dinlemek için seçtim
 • Then: Sistemden şarkıyı dinleyebiliyorum.

Bu yaklaşımı devam ettirerek daha küçük lokmalar elde edebiliriz. Her bir teslimatta kayda değer bir çıktı üretmiş de oluruz. Benzer şekilde uygulamanın farklı özelliklerine odaklanırız. Örneğin;

Mesajlar: Sıfır mesaj gönderilirse ne olur? İlk mesaj gönderildiğinde ne olur? Çoklu mesaj gönderildiğinde ne olur?

Alışveriş Sepeti: Sepette sıfır, tek ve birden fazla ürün olursa ne olur?

Fiyatlandırma: Fiyatlandırma altyapısı için ilk önce her şeyi bedava yapın. Böylece başka şeylere odaklanabilirsiniz. Daha sonra Sonra hepsi aynı fiyat olsun. Sürümden önce farklı fiyatları entegre edin.

Ses: Sistem ses oynatmıyorsa (sıfır ses) ne olacak? Yine de ses kontrollerini gösterecek misin? Sistem bir adet ses stream çalıyorsa başka bir fonksiyona ihtiyaç var mı? Ses kontrolleri nerede gösterilecek? Ses ile ilgili bir geribildirim mekanizması olacak mı? Sistem bir den fazla ses oynatıyorsa nasıl davranacak? Biri dominant mı olur, karışır mı? Ses kontrolleri nerede olacak?

Büyük bir sistemin nasıl oluşturulacağına bakmak için farklı şekillerde beyin fırtınası yaparak kullanabileceğiniz basit bir alıştırma olarak düşünebilirsiniz. Sonuç olarak takımınız artımlı gelişmeleri gözlemleyecek, öğrenme fırsatı yakalayacak ve başlangıçta hayal edemedikleri yetenekleri keşfetmeye başlayacaktır.

İletişim

+90 545 597 2032
 info@projera.com

Adres

Küçükbakkalköy Mah.
Selvili Sok. No: 4/48
Ataşehir İstanbul Türkiye
PROJERA © 2021 Tüm hakları saklıdır.