ANA SAYFA HAKKIMIZDA+ EĞİTİM+ DANIŞMANLIK+ BLOG İLETİŞİM

YAZAR

Engin DENİZ

ETİKETLER

#ProjeYönetimi #ProjectManagement #PMBOKGuide #PMPTraining

Proje Yönetimine Kısa Bir Bakış

Proje yönetim standardına yön veren PMI’ın PMBOK7 versiyonu büyük değişimlerle -beklentilerden farklı bir güncelleme ile- hayatımıza girdi.

Naçizane fikrim yeni açılımın en büyük değişimi tahmine dayalı (predictive) yaklaşımının dominant olduğu o alışılagelmiş süreçler özelindeki metodolojiden daha esnek bir yapıya işaret ediyor olması.

proje yönetimi youtube videosu

Günümüzün koşulları uzun bir süredir karmaşıklıktan (complicated) sarmaşığa (complex) hatta kaotik bir ortama evrildi. (Cynefin Framework) Sebep ve sonuç ilişkileri arasında bağlam rahat kurulamıyor. Bu şartlarda süreçler, bilgi alanları, girdi ve çıktılar üzerine yoğunlaşmak her zaman öncelikli olmamaya başladı. Çoğu zaman hızlı bir şekilde aksiyon almamız ve sonuçlarını gözlemlememiz gerekiyor. Bu sebeple bence en önemli değişim Proje Yönetiminin Adaptasyonu üzerine. Proje ortamını anlamamız, yöntem ve yaklaşımımızı şekillendirmemiz önem kazanıyor. Bir önceki versiyonlarda da sinyali verildiği üzere sadece predictive bir yaklaşım üzerine kurulu değil artık; uyarlanabilir (adaptive) ve hibrit yöntemler üzerine de düşünmemiz isteniyor.

Bu değişimin etkilerini yorumlamak istersek…

Proje yönetimi tipik bir predictive metodoloji üzerine kurulmaktan sıyrılarak CYNEFIN çerçevesine uyumlanıyor. Gerektiği zaman uyumlaşma gerektiği zaman tahminler üzerine dayalı veya hibrit çözüm yaklaşımların kullanılabileceğinin mesajını çok net veriyor. Artık proje yönetimi sadece = şelale (waterfall) değil !

Böyle bir değişime ihtiyaç var mıydı?

Evet bence gerekli bir hamleydi diyebilirim. Tek bir reçete ile her problemimize çare bulamayız. Yoksa aspirinden başka ilaca ihtiyacımız kalmazdı. Dün-bugün devşirilen PMO’lar yeni halleri (xyz merkezi, abc studio) ile bir zamanlar korudukları statükonun farklı bir haline gelmeye başladı. Sanki proje yönetime hiç ihtiyaç kalmayacak gibi…

PMI bence burada doğru bir hareketle proje yönetiminin de uyumlanabileceğini ki -Giza piramitlerinden SpaceX e kadar sürekli devam eden değer yaratma arayışları- tarih boyu süre gelen bu önemli ihtiyacın her zaman devam edeceğini yeniden tanımlamış oldu. Şu an Türkiye’yi etkisi altına almış olan dönüşüm trendi çoğunlukla tek bir çerçeve yaklaşımı üzerine konuşlanmış. Bazı bilirkişiler de kuruluşlara aynı reçeteyi aynı şekilde uygulatmaya çalışıyor. Sonuç olarak proje, program veya portföy yönetimi ihtiyacı olmayacak gibi kurgulanıyor. Adaptasyon ve terzi usulu çözümler, tasarımlar düşünülmüyor. Ek olarak yeni roller tanıtılıyor. Ama popüler modeller tam uygulanamadığı gibi (örneğin bir Spotify chapter yapılanması, yetkinlik modeli) tanımlanmış roller kuruluşun ihtiyacı olan bütünsel bakışta tam oturmuyor ve çalışma ortamının kokusunu tam anlayamıyor. Zira her kuruluş her çalışmayı aynı yaklaşımla yapmak zorunda da değil. Böyle olunca ortaya çıkan başarısız denemeler, müşteri beklentilerinin yönetilememesi vs.. yine yeni yeniden proje yönetiminin gerekliliğini ortaya koyacaktır.

Bu yeni bağlamda proje yönetimi en çok İnsan’a odaklanacaktır.

Proje yönetiminin %90’nın iletişim olduğunu bilip hem de İnsan’ı merkeze koymamak olmaz. Süreçler, teknikler ve metotlar iyi birer araçlardır ancak direksiyonun başında olan İnsandır. PMBOK7 içerisindeki yeni prensipler ve yetkinlik modelindeki liderlik yetkinlikleri bunun en güzel örneği olabilir.

Yetkinlik demişken, proje yöneticisinin yetkinliği önemli br konu haline geliyor.

Her sektörün, kurumun, kültürün ihtiyaçları değişmekle beraber PMI’ın standartlaştırmaya çalıştığı ve üzerinde durduğu 3 önemli yetkinlik başlığı; teknik bilgi, liderlik ve strateji & iş yönetimi. Bu üçgen içerisinde yetkinliğin gelişimi takip edilebilir ve proje yöneticileri için daha şeffaf bir kariyer gelişimi oluşturulabilir.

  • Proje yöneticisi için scoreboard nedir?
  • Nasıl bir kariyer planı hazırlamak gerekir?
  • IK nasıl desteklemelidir, nasıl beraber çalışılmalıdır?
  • Proje yöneticisi bilinçsiz bir biçimde bilmediği konulardan bilmediğinin bilincine nasıl geçebilir?
  • Bu yetkinlik gelişimi modelinde ona nasıl yardım etmeliyiz? gibi bir çok soru aklımıza gelebilir.

(Neyse ki bu soruların cevaplarını verebiliyoruz…)

Sizce profesyonel proje yönetimini nasıl bir gelecek bekliyor? PMI gibi uluslararası kuruluşların aldıkları aksiyonlar ve yaptıkları güncellemeler yeterli mi? Yeni nesil proje yönetimine hazır mıyız? Görüşlerinizi ve yorumlarınızı bilmek isterim…

İletişim

+90 545 597 2032
 info@projera.com

Adres

Küçükbakkalköy Mah.
Selvili Sok. No: 4/48
Ataşehir İstanbul Türkiye
PROJERA © 2021 Tüm hakları saklıdır.