ANA SAYFA HAKKIMIZDA+ EĞİTİM+ DANIŞMANLIK+ BLOG İLETİŞİM

YAZAR

Engin DENİZ

ETİKETLER

#Agile #KompleksDüşünce #ComplexityThinking #Empiricism

Pasta Dilimleri

Yaş pastaları çok sevmem ama tatlı ile aram çok iyidir. Harari’nin Sapiens kitabında insanların neden karbonhidrat ve şeker sevdiği ile ilgili güzel bir açıklaması var ama o konuya girmek istemiyorum. Yıllar önce tattığım güzel bir pastayı geçen günlerde yine deneyimleme şansı buldum.

Taze çilekli, biraz çikolatalı, krem şantisiz, az yağlı kremasıyla bir “ekler pastaydı” bu.

Hep merak etmişimdir zaten insanlar bu yemekleri nasıl keşfetmişler? Pasta ustası bu tarifi nereden bulmuş? Ben ya da eşim aynısını yapabilir mi? Denemek istesek…

Malzemeleri üç aşağı beş yukarı tahmin ediyoruz tabi ki. Hepsi ulaşılabilir nitelikte. Süreklilik ve ailemiz dışında müşteri deneyimi derdimiz de olmayınca çilek temininde süreklilik aramaya gerek olmayacak. Veya çikolatanın Belçika menşeili olması, kakao oranın belli düzeyde sürekliliğin sağlanmasını kim takar? Kalitenin güvencesi de benim üstelik.

Ama bilmediğimiz bir çok püf nokta var muhtemelen. Öncelikle az yağlı krema nasıl yapılır? Ekler hamuru ve içindeki çikolata arasına veya üzerine krema nasıl eklenir, hangi sırayla yapılır…bilmiyoruz.

Bilmiyoruz…

Bu pastayı ilk yapan da muhtemelen bir çok şeyi bilmiyordu.Denemeler yaptı. Başarısız oldu. Tekrar denedi, arada başarılar başarısızlıklar oldu ve bir çok şey öğrendi. Hem denemeleri sonunda pastanın tadına bakanlar geribildirimler verdiler, hem de kendi bu üretim denemelerinde bir çok şey gördü, öğrendi, ders çıkardı.

Pasta ustası kompleks düşünce, deneysellik ve müşteri deneyimi gibi kavramların tanımına hakim olmasa da içgüdüsel olarak hatta aklı selim bir birey olarak işin içindeyken tecrübe etti muhtemelen. Belki birden fazla kişi bu denemeyi yapmış ama belli ki çok azı başarılı olmuştur.

Peki sizce bizler, sizler, onlar…

değişkenlerle dolu olan analog dünyamızda, bilmediğimiz, öngöremediğimiz, belirsizlik içeren, kaygan bir zeminde ilerlediğimiz hayatımızda nasıl davranıyoruz? Nasıl yeni deneyimler ediniyoruz? Ne sıklıkla başarılı oluyoruz?

Bu soruyu iş hayatımızda irdeliyoruz. Bilgi çağında işlerimizin içerisindeki bilinmezlik durumunu optimize etmeye çalışıyoruz. Zira biz yapmazsak başkaları bizim yerimize sorguluyor. Çeviklik bize kompleks ve bilinmezlikle dolu iş hayatımızda bir çok alanda yardımcı oluyor. Neden sosyal hayatımıza da etki etmesin, bize yol göstermesin?

Belki bizi MasterChef programında bir üst tura taşımayabilir veya bir pasta ustası da yapamayabilir ama sosyal çevremize uçtan uca deneyim sunmamızı sağlayacak pasta dilimleri yapmamıza yardımcı olacaktır. :-)

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

İletişim

+90 545 597 2032
 info@projera.com

Adres

Küçükbakkalköy Mah.
Selvili Sok. No: 4/48
Ataşehir İstanbul Türkiye
PROJERA © 2021 Tüm hakları saklıdır.