ANA SAYFA HAKKIMIZDA+ EĞİTİM+ DANIŞMANLIK+ BLOG İLETİŞİM

YAZAR

Fatoş ALİKILIÇ

ETİKETLER

#UzktanÇalışma #RemoteWorking #YeniDönemÇalışma

Nasıl Başa Çıkalım Bu Uzaktan Çalışma İle..

Uzaktan çalışmanın zorlukları

2011 yılında vizyona giren Salgın filmini izlediğimizde başımıza aynı hikayenin gelebileceğini, böylesi bir virüs ile mücadele edeceğimizi hayal bile edemiyorduk sanırım..

Ya da izlediğimiz yabancı dizilerde evden çalışan insanları izlediğimizde bir çoğumuz belki imrenerek ve asla bu çalışma şekline sahip olamayacağımızı düşünerek kaptırırdık kendimizi dizilerin/filmlerin akışına.

Ve bugün geldiğimiz konjonktüre baktığımızda daha önce kendimize çok uzak görünen uzaktan çalışma prensibine fazlasıyla yakın hale geldik.

Yaklaşık 16 aya yakın süre çoğu şirket uzaktan çalışma yoluna gitseler de yavaş yavaş eylül ayı itibariyle bunun yerini hibrit yani haftanın belirli günlerinde ofisten diğer günlerinde de evden çalışacakları bir modeli alıyor.

Ve şöyle görünüyor ki ister hibrit ister tam zamanlı uzaktan çalışma modeli olsun artık esnek çalışma sistemi birçok şirkette kalıcı hale gelecek.

Peki bu esnek çalışmanın çalışanlar üzerinde etkileri ne olacak, ortamlarında neler yapmaları gerekecek kısaca onların üzerinden geçelim.

Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Kendimize bir çalışma alanı belirleyelim. Bir masa, belki bir ofis sandalyesi, masamızda ofis ortamını hissettirecek kalemlik, kitap belki küçük bir tahta.. Ama unutmayalım ki yatak veya rahat bir koltuk olan alandan biraz daha uzakta kuralım ortamımızı, sonra bakmışız ki şekerleme yapıyoruz

Bunu kaç kişi uyguluyor bilmiyorum ama uykudan kalktığımız pijamalarımızla masamıza oturmak bizi daha da uykuya çekecektir.

Evden çalışma düzenine geçtiğimizden beri mesai saatlerimizde ciddi oynamalar olduğundan motivasyonumuzu yükseltmek ve düzene sokabilmek adına çalışma saatlerimizin net atanmış olmasına özen gösterelim.

Aralarda muhakkak kahvemizi, çayımızı içmeyi unutmayalım ve hatta imkanımız varsa happy friday ile de kendimizi ödüllendirelim

Ve çalışma ortamımızın olmazsa olmazlarından yan binadaki inşaat, alt komşunun ağlayan çocuğu ve belki evde oluşacak seslerden etkilenmemek ve karşı tarafı etkilememek adına dış sesleri engelleyen kulaklık kullanabilir veya dış mekan seslerini engelleyen programlar indirebiliriz.

Toplantılar Nasıl Yönetilsin?

Toplantılarda takım anlaşması yapmamız süreci kolaylaştırmaya fayda sağlayacaktır. Örneğin toplantılarımıza zaman limiti koyarak 50 dk lık toplantılar atanmasını sağlayabiliriz. 10 dk dinlenmeler.. Hatta kalkıp çalışma odamızda biraz hareket edelim ki kan dolaşımımız hızlansın aynı zamanda unutmayın ki uzayan toplantılar odaklanmamızda sorun yaşatabilir.

Ya da konuşmak isteyenlerin toplantı yaptığımız uygulama üzerinden el kaldırma yöntemi ile söz almasını sağlayabilir ve konuşmayan kişilerin mikrofonlarını kapamasını destekleyebiliriz.

Sıklıkla söz ettiğimiz ve özellikle çevikleşme yönünde ilerlediğimizi göz önünde tutularak yüz yüze iletişimin çok önemli olması sebebi ile kameralarımızı açık tutmamız gerektiğini unutmayalım. Birbirimizin söylediklerini doğru anlama, tepkilerimizden farklı anlamlar çıkarmama, ses tonumuzdaki iniş çıkışın farklı yerlere çekilmemesi için birbirimizi görmemiz şart. Hem de hasret gidermiş oluruz

Evde aile bireylerimiz varsa da onlarla da çalışma ortamına ani girmeme, yüksek sesle konuşmama vb konularda ev anlaşması yapmamız da işimizi kolaylaştırabilir.

Sorumluluklar ve Görünürlülük

Uzaktan çalışma sırasında hangi saatlerin bizler için aktif ve verimli olduğunu biliriz o nedenle o saat dilimlerine en önemli veya yapılması en zor işlerimizi koymamız faydamıza olabilir. Uzaktan çalışma sırasında kimin ne yapıp yapmadığını gözlemleyememek de kötü olsa gerek. Çevik dünyada madem şeffaflığa çok önem veriyoruz o zaman iş takiplerimizi görünür bir uygulama üzerinden yapmak avantajımıza olabilir. Kendimize iş listeleri hazırlayıp, işlerimizi bizler de küçük parçalara bölerek iletletebiliriz. Böylelikle sıkılma olasılığımızı azaltır, işi tamamladıktan sonra camı açıp bir nefes alabiliriz.

Yazımın başında masanızda ofis ortamı hissiyatı için tahtamız olsun demiştim.. Evet o tahtalarımıza da işlerimizi post-itlere yazarak statü güncellemesi yapabiliriz.

İletişimimizi sıkı tutarak günlük bir araya gelmeler de yapmak güzel olur. Takım arkadaşlarımız ile kahve sohbetleri yaparak kendimize özel azıcık vakit ayırabiliriz böylelikle duygusal taraflarımıza da dokunmuş oluruz.

Sağlığımız Önemli

Ve tabii yaşam kaynağımızın en önemlisi “Sağlık”. Ruh ve beden sağlığımız bu süreçte hem bizler, hem ailelerimiz hem de çalışma arkadaşlarımız için çok önemli. Zor bir süreci dünya olarak geçirmişken kendimiz için ne yapıyoruzu sorgulamamız önemli. Uzun süre evlerimizde kaldık, şimdi serbestleşmeye başlamışken eğer hala uzaktan çalışıyorsak çalışma aralarımızı kontrol altına almamız önemli. Kendimize hatırlatıcı uyarılar koyarak 1 ya da 1.5 saate yakın ara verelim. Mutlaka gün içerisinde bol bol suyumuzu içelim. Çalışma masamızda yemekler yememeye özen göstererek faydalı besinler tüketmeye özen gösterelim. Mediasyon, yoga ya da spor.. Muhakkak vakit ayırmaya çalışarak çalışma aralarında ruhumuzu dinlendirmek için müzikler dinleyelim derim. Uzaktan çalışan kişiler olarak çalıştığımızı ispatlamak zorunda hissedebiliriz kendimizi çok normal. Ama asla uzaktan çalışma tembellik yaratır sözlerine kulak vermeyin.

Uzaktan çalışma sırasında biz çalışanların ortamlarından bahsetmişken yapılan bazı araştırmalar tarafından hibrit çalışmaya geçebilecek kişilerin özellikleri kendi kendini motive edenler, öz disiplinü güçlü olanlar, yüksek insani ilişki kurabilenleri her zaman ulaşılabilir olanlar, teknolojiyi iyi kullanabilenler ve stresi yönetenler olarak sıralanmaktadır.

Son zamanlarda çalıştığımız takımlarda veya yakın çevremi incelediğimde bu özelliklere sahip olmayan kişilerde tükenmişlik ve işe dönüş isteği bulunduğunu farkettim. Bizlerin mutluluğu ve verimli çalışmamıza her zamankinden daha fazla önem verilen bu dönemde, bu özellikleri net şekilde belirlemek kritik bir önem kazanmaktadır.

Peki bu kadar çalkantılar olurken liderler neler düşünüyor ve bu süreci nasıl yönetmeyi düşünüyor olabilirler?

Özellikle uzaktan çalışmanın beraberinde gelen hibrit çalışma, liderlerin üzerinde bir kez daha baskı oluşturabilir. Bu durumu yönetecek liderler için “çeviklik” ön plana çıkıyor. Görünen o ki bu süreç bir süre daha hayatımızın parçası olarak devam edecek ve liderlerin yönetmesi gereken pek çok değişim, çevikleşme , dijitalleşme ve ekip bağlılığının yönetimi gün yüzüne çıkacak.

Demem o ki hiçbirimiz için kolay olmayacak gelin hep beraber yönetelim bu süreci..


Sevgiyle kalın..

İletişim

+90 545 597 2032
 info@projera.com

Adres

Küçükbakkalköy Mah.
Selvili Sok. No: 4/48
Ataşehir İstanbul Türkiye
PROJERA © 2021 Tüm hakları saklıdır.