ANA SAYFA HAKKIMIZDA+ EĞİTİM+ DANIŞMANLIK+ BLOG İLETİŞİM

YAZAR

Engin DENİZ

ETİKETLER

#ValueProposition #AgileCoaching #ProductOwner #CustomerEngagement

İş Değeri Önermesi

Projenizin/ürününüzün sonunda veya düzenli aralıklarla nasıl teslim edildiği, işletmeye veya proje sahibinize nasıl yardımcı olacağı iş değeri olarak kabul edilir. Çünkü siz müşteriler/son tüketiciler tarafından kullanılabilecek bir şey sunana kadar işiniz projenizden hiçbir değer elde edemeyebilir.

İster düzenli aralıklarla [Agile yaklaşımda-BETA olarak adlandıralım] ister sonunda [Geleneksel geliştirme yöntemlerinde-ALPHA olarak adlandıralım], İş Değeri çoğu zaman proje döngüsünün sonunda tüketilmeye hazırdır. Bu bağlamda ALPHA ve BETA benzer gözükse de iş değeri sunma noktasında farklılık gösterirler.

ALPHA’da hedeflediğimiz değere çoğunlukla projenin sonunda-C noktasında-0'dan en yükseğe ulaşır. Bu süre içerisinde planladığımız bütçeye uymaya çalışırız çoğu zaman ise maliyetlerin üzerine çıkabiliriz. Değişiklik taleplerine direnç gösterir kabul ettiğimiz durumlarda planlarda revizyonlar yaparız. Genellikle proje temel çizgimizde saplamar olur ve C noktasına ulaşmak için gerekli süre ve maliyetlerimiz artar. Müşterimiz elde etmek istediği sonuca, varmak istediği hedefe yani Değer’e ulaşmak için C’ye kadar beklemek zorundadır.

BETA ise talep edilen gereksinimlerin oluşturduğu toplam Değer’in büyük bir kısmına daha hızlı ulaşmamızı sağlar. Bunu başarabilmenin ilk adımı talep edilen gereksinimlerin Değer optimizasyonu yapabilmektir. İlk döngü ile beraber iş değeri üretilmeye başlanır, son döngüye veya ürün sahibinin müdahelesine kadar devam eder. Böylece A noktasında (daha kısa sürede) Değer’in önemli bir kısmına ulaşabiliriz. Her döngüdeki maliyetimiz de genellikle sabit olacaktır.

Diğer bir bakış açısıyla tüm gereksinimlerin tamamlanması için yine aynı süre geçse de B noktasına ulaşmak için katlanacağımız maliyeti öngörebilir, risklerimizi azaltabiliriz. İşletmemiz/proje sahibimiz/son kullanıcılarımız A noktası ile B noktası arasında geçecek olan süre ve harcanacak maliyet ile elde edilecek Değer artımı noktasında bir karar verebilir.

Projeye devam mı etmeli ?

Bu süre içerisinde farklı bir Değer’e mi odaklanılmalı?

Özetle, BETA ile değer optimizasyonuna önem veririz. Önceliklendirdiğimiz talepleri kısa süreli aralıklarla müşterimize sunabiliriz, iş birliğini arttırabiliriz, daha sık geri bildirim alabiliriz. Bunları yaparken daha şeffaf bir ortam sağlamış oluruz. Müşterimizi pazarda daha güçlü bir konuma getirebilir, ulaşılmak istenen ana fonksiyonlara ve bunların oluşturacağı ana Değer’e daha hızlı ulaşabiliriz. Müşterimizin alacağı kararlarda onlara yardımcı olabilir, değişikliklerin yaratacağı etkilere karşı daha esnek olabiliriz.

İletişim

+90 545 597 2032
 info@projera.com

Adres

Küçükbakkalköy Mah.
Selvili Sok. No: 4/48
Ataşehir İstanbul Türkiye
PROJERA © 2021 Tüm hakları saklıdır.